Wymagania dotyczące projektu szpitala

 

Szpitale to placówki o szczególnym znaczeniu sanitarnym, dlatego przy wykonywaniu projektu i jego późniejszej realizacji konieczne jest stworzenie pomieszczeń, które te warunki spełniają. Zapewnia to bezpieczeństwo pacjentom i komfortową pracę personelu medycznego. Najważniejsza jest część projektowa oraz program medyczny. Architektura w służbie zdrowia musi podporządkować się wymaganiom użytkowym. Niezbędne jest odpowiednie gospodarowanie planem pracy personelu, wymaganymi odległościami, ruchem i bezpieczeństwem personelu i pacjentów, a także logistyką w obiekcie. Obiekty szpitalne muszą być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także umożliwiać sprawny transport osób na łóżkach. Powierzchnie podłóg, ścian, a także mebli występujących w pomieszczeniach powinny zostać wykonane z gładkich materiałów, umożliwiających łatwe utrzymanie ich w czystości, dezynfekcję, dzięki czemu możliwe jest zachowanie wymogów sanitarnych zapewniających bezpieczeństwo. Bardzo istotną rolę odgrywa również oświetlenie. Pomieszczenia, które przeznaczone są na stały pobyt ludzi powinny mieć dostęp do światła dziennego, chyba że jest to niewskazane ze względu na wymagania technologiczne czy przeznaczenie pomieszczenia.

 

Projekt szpitala – duże wyzwanie projektowe

Proces projektowania szpitali jest niezwykle złożony i trudny. Spowodowane jest to skomplikowaną technologią oraz różnorodnością instalacji. Często są to instalacje rzadko spotykane, również często nieobecne w miejscach objętych reżimem sanitarnym. To trochę jak projekt małego miasta. Nie da się zaprzeczyć, że szpital to miejsce zarówno pracy, zamieszkania, wypoczynku, a także leczenia. Na jego terenie znajdują się różnorodne oddziały, laboratoria, pracownie zabiegowe, które muszą być wyposażone w profesjonalną aparaturę medyczną. Wciąż, choć już o wiele rzadziej, wykonuje się modernizacje starych szpitali. Obecnie popularne jest również dobudowywanie określonych oddziałów/instytutów/klinik przyszpitalnych w nowoczesnych kubaturach.

 

ARCHITEKCI KIM jako biuro projektowe specjalizujące się w projektowaniu obiektów medycznych, wciąż dąży do udoskonalenia formy w jakiej one powstają. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu pracowni w projektowaniu gabinetów lekarskich, klinik oraz gabinetów specjalistycznych, staramy się, aby jakość wykonywanych usług pomagała w pracy specjalistów oraz zwiększała komfort pacjentów. Niegdyś w projektowaniu szpitali bardziej liczył się propagandowy rozmach niż funkcjonalność, ekonomika czy ergonomia. Obiekty nie były przyjazne dla personelu oraz pacjenta. Obecnie ma to jednak kluczowe znaczenie i przy tworzeniu projektów zawsze zwracamy uwagę na te kwestie.