Projekt gabinetu weterynaryjnego – w trosce o komfort i bezpieczeństwo zwierząt

 

Rynek weterynaryjny w Europie rośnie o 5% każdego roku. Szacuje się, że w Polsce wyniki te, są wyższe. Niemniej jednak chcąc otworzyć tego typu działalność należy zastanowić się, czy będzie miała ona formę przychodni weterynaryjnej, gabinetu, a może lecznicy? Kolejną istotną kwestią jest to, czy klinika będzie wszechstronna. Jeżeli tak, wiążę się to z tym, iż musi być przystosowana zarówno do przyjęcia zwierząt domowych, jak i gospodarskich. ARCHITEKCI KIM realizują kliniki weterynaryjne, w których można przeprowadzić operację oraz później hospitalizować zwierzę. Lokal na klinikę weterynaryjną musi posiadać pomieszczenia służące do stacjonarnego leczenia zwierząt, izolowania ich, obserwacji, zabiegów, operacji, magazynowania produktów leczniczych i wyrobów medycznych, magazynowania środków i sprzętu dezynfekcyjnego, aparatury i sprzętu dostosowanego do usług specjalistycznych, celów socjalnych oraz gospodarczych. Bardzo ważne jest, by na etapie tworzenia projektu gabinetu weterynaryjnego podzielić go na strefy, które zapewnią komfort pracownikom, zwierzętom oraz ich właścicielom. Bardzo istotne jest również oświetlenie oraz kolory, występujące w klinice. Gabinet powinien być utrzymany w jasnych kolorach, które uspokajają zwierzęta, a na drobne akcenty kolorystyczne możemy sobie pozwolić w poczekalni bądź recepcji.

 

Profesjonalne meble i specjalistyczny sprzęt w klinikach weterynaryjnych

Co istotne, właścicielem gabinetu weterynaryjnego czy kliniki może zostać każdy. Jednak sam zatrudniany personel medyczny, powinien posiadać odpowiednie kompetencje. Architekt, z racji na specyfikę projektowanego miejsca, musi działać zgodnie   z      normami,   które      regulują      podobne    organizacje.      W       naszej pracowni ARCHITEKCI KIM, wraz z firmami stolarskimi z jakimi współpracujemy, projektujemy specjalistyczne meble, które pomagają organizować sprzęt oraz urządzenia w klinikach weterynaryjnych. Meble do klinik weterynaryjnych, ale również te uwzględniane w projektach gabinetów lekarskich oraz projektach klinik stomatologicznych, powinny być wykonane z materiałów, które łatwo utrzymać w czystości i poddawać dezynfekcji. Zapewnienie czystości i sterylności gwarantuje bezpieczeństwo zwierzętom i pracownikom, Współpracujemy również z dostawcami sprzętu i urządzeń do przechowywania produktów leczniczych, stołów zabiegowych, lamp, stetoskopów, sprzętów podających gazy medyczne, aparatów do narkozy, kardiomonitorów, autoklawów, mikroskopów, aparatury RTG, USG, EKG.

 

ARCHITEKCI KIM to biuro projektowe, w którym nie brakuje zwierząt. Firma na co dzień wspiera organizacje niosące im pomoc. W projekcie gabinetu weterynaryjnego staramy się z sercem i empatią dla czworonożnych pacjentów stworzyć miejsce, które przyniesie im ulgę. Dlatego stawiamy na bezpieczeństwo i higienę. Staramy się, aby układ funkcjonalny pozwalał na możliwą izolację czworonożnych pacjentów, by zarówno oni, jak i ich właściciele, a także lekarze mogli sprawnie nieść pomoc.